Villa Ula ☆☆☆☆☆

Jak rozpoznać bursztyn ?

Spędzając wakacje nad morzem i spacerując po plaży wielu z nas nurtuje pytanie – jak rozpoznać bursztyn? Ta wiedza przyda się także podczas kupowania pamiątek z urlopu nad morzem- jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy czy może ktoś nas oszukał? Dziś podpowiadamy jak rozpoznać prawdziwy bursztyn!

Niestety, rozpoznanie bursztynu wcale nie jest łatwe. Dzisiejsze podróbki z powodzeniem przechodzą pomyślnie wiele z testów, które dziś przeprowadzimy – nie mniej jednak ryzyko posiadania podróbki jest wtedy znacznie mniejsze.

Jak sprawdzić bursztyn - metoda solankowa

Villa Ula

Pierwszym sposobem jak sprawdzić, czy bursztyn jest prawdziwy, jest tzw. metoda solankowa. Jest ona o tyle wygodna, że z powodzeniem możemy ją wykonać np. w Villi Ula nad morzem, aby w razie potrzeby móc jeszcze tego samego dnia zareklamować sprzedawcy podrabiany produkt. Polega ona na włożeniu bursztynu w słonej wodzie (na jedną szklankę przypada ok. 5 łyżeczek soli) – prawdziwy bursztyn – niezależnie od rozmiaru – powinien unosić się na powierzchni. Jeśli odpadł na dno możesz mieć pewność, że masz do czynienia z podróbką.

Jak rozpoznać prawdziwy bursztyn za pomocą gorącej igły?

Druga metoda polecana jest tylko i wyłącznie gdy znajdziemy dość spory kawałek bursztynu i nie jest nam go szkoda, bądź też jesteśmy niemal przekonani o posiadaniu podróbki bursztynu  – musimy go bowiem podpalić.

Metoda ta polega na pogrzaniu do bardzo wysokiej temperatury czubka od igły i wbiciu jej w bursztyn. Jak można w ten sposób rozpoznać bursztyn?

Villa Ula

Dzięki tej metodzie możemy łatwo rozpoznać podróbki bursztynu:

Jasny płomień – takiego płomienia nie wytwarza żadna inna substancja – jest on jasny jak płomień świecy!

Zapach żywicy – piękny, nie do pomylenia z niczym innym – gdy poczujemy swąd plastiku wiemy, że mamy do czynienia z podróbką

Wyjęcie igły – dzięki temu łatwo rozróżnimy bursztyn od kopalu – młodej żywicy, która również wytwarza zapach jak bursztyn, jednak wyjęcie z niego igły nie będzie łatwe, a na igle zostaną ciągnące się nitki

Jak rozpoznać bursztyn - metoda UV

Pobierowo

Kolejny test, który możemy wykonać by sprawdzić bursztyn, to test UV. Wystarczy, że sprawdzimy, jak wygląda nasz bursztyn w świetle ultrafioletowym. Tworzywo sztuczne pod wpływem światła UV nie zmieni koloru. Kopal stanie się po prostu biały. Bursztyn natomiast zmieni barwę na niebieską lub żółto-miodową.

Jak sprawdzić czy to bursztyn dzięki właściwościom elektrostatycznym?

To kolejny bardzo dobry sposób aby sprawdzić czy bursztyn jest prawdziwy. Co najważniejsze, nie musimy go wykonywać dopiero będąc w Villa Ula nad morzem, a już podczas zakupu bursztynu. Wystarczy pocierać bursztyn przez około 20 sekund o naturalny materiał – np. wełnę czy bawełnianą ściereczkę – a następnie przyłożyć do niego drobne kawałki papieru.

Wakacje

Kawałki papieru, jak i inne drobne elementy znajdujące się w pobliżu – np. drobinki kurzu czy włosy będą przyciągane przez nasz bursztyn. Jeśli jednak nie zachodzi żadna tego typu reakcja, możemy być pewni, że nasz bursztyn nie jest prawdziwy.

Bursztyn - jak rozpoznać? dodatkowe, proste sposoby.

Jeśli nadal nie mamy pewności, możemy spróbować także jeszcze innych, dodatkowych metod:

Spróbujmy zarysować powierzchnię bursztynu np. igłą – Jeśli jest to praktycznie niemożliwe, prawdopodobnie trzymamy w dłoniach plastik. Jeśli to, co wydłubiemy, będzie w postaci spiralek – nasz kamień to kopal. Jeśli jednak powstaną w ten sposób drobne okruszki, prawdopodobnie mamy do czynienia z bursztynem.

Przetrzyjmy powierzchnię bursztynu np. acetonem – jeśli nasz kamień potarty o zwykły zmywacz do paznokci stanie się matowy, lepki lub zmieni barwę, wówczas jest to podróbka. Bursztyn jest bardziej trwały na takie próby, powinien więc zareagować wolniej lub nie zareagować wcale.