Villa Ula ☆☆☆☆

Który miesiąc jest najlepszy na wakacje nad morzem?

26.07.2021

Warto wiedzieć, że nawet na początku czerwca woda w Bałtyku może być już wystarczająco ciepła do kąpieli. Np. 1 czerwca 2016 w Helu temperatura wody wynosiła 17,6 st. C, w Świnoujściu 17,4 st. C, a w Ustce 19,6 st. C. Z drugiej strony w Kołobrzegu w ten sam dzień było tylko 9,5 st. C, a średnie temperatury wody w czerwcu są niższe o ok. 2-3 st. C w porównaniu z lipcem czy sierpniem (zobacz artykuł: Średnie temperatury wody w Bałtyku).

Nasze wrażenia dotyczą jednak II połowy czerwca, bo właśnie wtedy byliśmy kilka razy nad morzem.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że to w czerwcu przypada najdłuższy dzień w roku. To oznacza dwie rzeczy: po pierwsze mamy więcej czasu na plażowanie, bo słońce jest wysoko i wieczorami nie robi się tak szybko zimno, a po drugie słońce grzeje z bardzo dużą mocą, co jest zaletą nie do przecenienia przy kapryśnej pogodzie – często bowiem deszcz pada przez część dnia, a potem się wypogadza i spokojnie można iść na plażę, gdyż czerwcowe promienie słońca są tak mocne, że od razu robi się ciepło.

Druga połowa czerwca wypada częściowo jeszcze przed początkiem wakacji, a wtedy możemy liczyć na wyraźnie niższe ceny noclegów, nie ma też takiego tłoku, korków itp. Można powiedzieć, że wszystko jest bardziej świeże, nawet pokój na noclegu, a zamknięcia kąpielisk z powodu zanieczyszczenia wody w czerwcu prawie się nie zdarzają (choć gwoli prawda trzeba dodać, że kontrole często zaczynają się dopiero w ostatnim tygodniu czerwca – więcej na ten temat). Z drugiej strony jeśli ktoś tęskni za otwartymi straganami, to część z nich przed początkiem wakacji będzie jeszcze zamknięta.

lipiec, I połowa sierpnia

To właśnie w lipcu możemy liczyć na największe upały. Większość osób uzna to za zaletę, z drugiej strony w taki największy skwar trudno wysiedzieć na plaży czy w ogóle gdzieś na słońcu i często na plażę wychodzi się już popołudniu, kiedy jest odrobinę chłodniej.

W lipcu też notuje się największe sumy opadów, ale do tego miesiąca też odnosi się uwaga, o której piszemy przy czerwcu – przy tak mocnym słońcu szybko robi się ciepło i bardzo pochmurny, deszczowy poranek potrafi się szybko zmienić w upalne popołudnie. Warto też dodać, że największe sumy opadów nie muszą oznaczać największej liczby deszczowych dni – po prostu latem opady są bardzo intensywne.

Im dalej od początku lipca i bliżej sierpnia, tym dzień jest krótszy, a słońce jest niżej i coraz mniej przygrzewa. 15 sierpnia dzień jest krótszy od tych z końca czerwca o ok. dwie godziny. Zwykle jednak w sierpniu pada trochę mniej niż w lipcu.

W lipcu woda jest już wyraźnie cieplejsza niż w czerwcu, co prawda średnia z sierpnia jest zwykle odrobinę wyższa, ale nie są to już duże różnice, wiele zależy od aktualnej pogody i prądów morskich.

Na drugą połowę lipca i pierwszą sierpnia przypada tzw. wysoki sezon. Wtedy nad morzem jest największy tłok, największe korki i często najwyższe ceny, bo niektóre obiekty noclegowe mają specjalny cennik na ten czas (czasem wyższe ceny zaczynają się już od początku lipca).

II połowa sierpnia

Dzień robi się już coraz krótszy, słońce jest coraz niżej i jest już wyraźnie chłodniej, szczególnie w ostatnich dniach sierpnia, kiedy to czuć zbliżającą się jesień. Oczywiście, wiele tutaj zależy od tego jaka pogoda się akurat trafi, ale też należy pamiętać, że nad samym morzem jest zwykle chłodniej niż w głębi kraju. Dlatego należy liczyć się z tym, że okresy, w których jest za zimno na plażowanie, będą dłuższe w II połowie sierpnia niż w pozostałe tygodnie wakacji.

Z drugiej strony woda wciąż jest ciepła, z wystarczającą temperaturą do kąpieli.

W II połowie sierpnia tłok nad morzem jest już dużo mniejszy, a w wielu obiektach noclegowych ceny są znacznie niższe niż w pozostałych tygodniach sierpnia czy lipca.

Dzień nie jest już długi, w ostatnich dniach sierpnia słońce zachodzi przed godziną 20.

Podsumowanie - nasza opinia

Każdy czas ma swoje wady i zalety, trzeba ja odpowiednio dobrać do swoich wymagań. Nam najbardziej do gustu przypadła końcówka czerwca i początek lipca. Jest już wystarczająco ciepło, słońce mocno świeci, czuć jeszcze trochę taką wiosenną świeżość, ceny są atrakcyjne, nie ma tłumów, no i nie trzeba długo czekać na wyjazd – jest już na samym początku wakacji.

Polskie plaże są piękne czyli zalety wypoczynku nad morzem bałtyckim

Wyjątkowy klimat i niezwykła uroda polskich plaż przyciąga co roku nad Bałtyk rzesze turystów (nie tylko z Polski!). Wybrzeże to niezmiennie ulubiony kierunek wakacyjnych wyjazdów naszych rodaków. Coraz częściej odwiedzamy polskie plaże również poza sezonem, podczas długich weekendów wiosną oraz jesienią. Za co kochamy Morze Bałtyckie? Jakie konkretnie destynacje wybieramy i jak powinien wyglądać idealny domek nad morzem?

Najpiękniejsze piaszczyste plaże Europy

Piaszczystych plaż jest w całej Europie wiele, ale tylko nieliczne zasługują na miano tych najpiękniejszych. Ważna jest zarówno jakość i kolor piasku, jak i szerokość plaży oraz jej najbliższe otoczenie i kolor wody. Nadbałtyckie plaże figurują w większości rankingów na najładniejsze piaszczyste plaże Europy nie bez przyczyny! Złocisty, delikatny piasek jest na całej długości polskiego wybrzeża. Polskie plaże są ponadto stosunkowo szerokie (zwłaszcza w porównaniu choćby z nielicznymi piaszczystymi plażami w Chorwacji), a malownicze wydmy, lasy i szerokie pasy nadmorskiej zieleni oddzielające plaże od deptaków, miast i miasteczek pozwalają całkowicie odciąć się od miejskiego zgiełku, podnosząc jakość wypoczynku. Do grona najpiękniejszych polskich plaż zalicza się m.in.: plaże w Ustce (z pochodzącym z XIX wieku, klimatycznym pomostem), szerokie i jasne plaże w Kołobrzegu i Świnoujściu, oblegane przez turystów plaże we Władysławowie i Międzyzdrojach (aby docenić ich urok warto udać się do tych miejscowości przed lub po sezonie), plaże w Łebie (usytuowana blisko Słowińskiego Parku Narodowego, w którym można podziwiać ruchome wydmy) i Rewalu... Turyści szukający plaż, na których będzie można odpocząć w ciszy i bez tłumów, nawet w środku wakacyjnego sezonu - wybierają mniejsze miejscowości i mniej popularne plaże, które jednak nie ustępują swoją urodą tym bardziej znanym. Należą do nich m.in. plaże w Rowach, Darłówku, Dąbkach, czy Pobierowie.

Pobyt nad morzem to samo zdrowie!

Urlop spędzony nad morzem to nie tylko nieograniczona możliwość plażowania i najczęściej nieograniczona możliwość zażywania morskich kąpieli, ale również doskonały sposób na podreperowanie zdrowia. Coraz częściej słyszy się o talasoterapii, czyli... leczeniu morzem. Na czym ono polega? Morza północne, do których zalicza się Bałtyk, charakteryzują się wietrzną pogodą i wyższymi falami (w porównaniu do cieplejszych mórz południa), dzięki którym możliwe jest powstawanie dobroczynnej mgiełki tzw. aerozolu morskiego. Aerozol morski to nic innego jak drobinki wody, które podczas rozbryzgiwania się fal unoszą się w powietrzu - to dzięki nim możemy się nad Bałtykiem raczyć dużą ilością jodu, który pozytywnie wpływa na naszą odporność. Ponadto pobyt w zmienionym, morskim klimacie to prawdziwy trening dla naszego układu immunologicznego, który musi radzić sobie z wilgotnym powietrzem, silnym wiatrem, zimną wodą i słońcem równocześnie. Nie można również nie wspomnieć o korzystnym wpływie nadmorskiego odpoczynku na naszą psychikę i emocje. Urlop na plaży pozwala się wyciszyć, koi nerwy i... po prostu uszczęśliwia. Pobyt nad morzem to samo zdrowie!

Pobierowo - czym może Cię zaskoczyć?

Pobierowo to jedno z tych miejsc nad polskim morzem, w których nawet w środku sezonu jest cicho i spokojnie. To niewielka miejscowość w gminie Rewal (Pomorze Zachodnie), do której bez problemu dojedziemy zarówno od strony Szczecina, jak i Koszalina. Na turystów czekają w Pobierowie: przepiękna, szeroka plaża, cudownie pachnący, sosnowo - świerkowy las, klimatyczne kwatery i nieliczne (w porównaniu z innymi nadmorskimi miejscowościami) stragany. Nuda? Nic z tych rzeczy! Pobierowo zaskoczy niejednego turystę szeroką ofertą dodatkowych atrakcji oraz sposobów na spędzenie wolnego czasu. Jakie atrakcje nad morzem ma w swojej ofercie Pobierowo? W tej niewielkiej miejscowości możemy skorzystać m.in. z parku linowego, skateparku oraz wypożyczalni sprzętu rowerowego. Młodszych i starszych zachwycą ekspozycje w pobierowskim Oceanarium, w którym zgromadzono unikalną w skali kraju kolekcję różnych rodzajów i gatunków ryb. Warte zobaczenia są również: magiczny domek (ulubiona atrakcja dzieci), uroczy zegar kwiatowy i zabytkowa Willa Ewy Braun. Świetną inicjatywą skierowaną do osób wypoczywających w Pobierowie jest, organizowana od 2003 roku, Akademia Słońca, czyli Letnia Uczelnia Aktywnego Wypoczynku. W pobliżu Pobierowa (w odległości do 10 km) znajdują się ponadto: aquapark, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, a nawet mini golf.

Idealne miejsce dla długich wędrówek nad morzem i nie tylko

Pobierowo to niewielka nadmorska miejscowość, stworzona do... długich wędrówek. Spacerować można zarówno brzegiem morza (delektując się cichymi porankami lub romantycznymi zachodami słońca), jak i przepięknymi lasami, ciągnącymi się wzdłuż całej miejscowości. Wakacyjni urlopowicze mogą również skorzystać z doskonale oznakowanego Letniskowego Szlaku Pobierowa, który można zarówno przejść pieszo, jak i przejechać na rowerze. To trasa od długości około 5,5 km, prowadząca przez całą miejscowość. Nad morzem czeka nas wiele lokalnych atrakcji!

Doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych

Pobierowo to również świetne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z wodnymi sportami lub doskonalenia swoich umiejętności w tychże. W pobliżu miejscowości funkcjonuje profesjonalna Szkoła Windsurfingu, która oferuje zarówno grupowe kursy i szkolenia windsurfingowe, jak i zajęcia indywidualne. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych, przeprowadzanych przez doświadczonych trenerów, zdobędziemy niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwolą nam przekonać się, czy windsurfing jest właśnie dla nas.

Kompleksowo przygotowana baza noclegowa dla turystów

Aby pobyt nad polskim morzem był maksymalnie komfortowy - turyści muszą mieć do dyspozycji wysokiej jakości kwatery, dopasowane do indywidualnych potrzeb i spełniające wszelkie oczekiwania. Domek nad morzem? To jedna z najchętniej wybieranych opcji, zarówno w Pobierowie, jak i na całym polskim wybrzeżu.

9 powodów, dla których warto przyjechać nad morze zimą

do Villa ula w pobierowo

W wakacjach nad Bałtykiem zimą zakochaliśmy się w ubiegłym roku. Spędziliśmy cudowne tygodnie w Pobierowie, spacerując, oddychając i szukając pięknych kadrów. Tej zimy poszliśmy (dosłownie) o krok dalej i odwiedziliśmy wszystkie po kolei miejscowości obok Pobierowa szukając miejsca idealnego. Znaleźliśmy je w Villi Ula, choć wszędzie było magicznie. Wiemy też, że warto przyjechać nad morze zimą. Dlaczego?

Ucieczka od smogu

W zimę jak się patrzy na mapę jakości powietrza w Polsce, to jedyne zielone punktu trafiają się nad morzem. Właśnie tu najlepiej uciec, pooddychać, spędzić wiele godzin na dworze. Nam smog daje w kość potwornie, dlatego uczepiliśmy się idei wyjeżdżania nad morze zimą.

Cisza i spokój

Wiele osób pyta się gdzie wyjeżdżać by nie było straganów, dyskotek, smrodu starego rybkowego oleju. Ich oczekiwania to cieszenie się naturą i pięknem przyrody. Otóż wyobraźcie sobie, że jeśli wyjedziecie nad morzem zimą to właśnie wszystko to znajdziecie wszędzie!

Jest bajecznie pięknie!

Takich kadrów nigdy w lato nie znajdziecie. Wydmy całe w śniegu, pusta plaża, zmrożone morze, pachnie lasem, nie tą smażoną rybą.

Nad morzem zimą da się jeździć wózkiem

Bez problemu. I jest to jedyna pora roku, kiedy jest to wygodne, łatwe i przyjemne. Właśnie dlatego wybraliśmy czas, gdy temperatury są niskie.

Wschody słońca są późno, a zachody wcześnie.

Ja nigdy latem nie mogłam się zebrać, by obejrzeć początek dnia. Zimą nie ma sprawy. Ósma wystarczy. Po południu też się mieni niebo wygodniej.

Zimą nad morzem jest więcej jodu i bursztynów.

Więcej można więc skorzystać zdrowotnie i kolekcjonersko. Na połów złota Bałtyku liczymy za dwa tygodnie, teraz wszystko było przykryte śniegiem.

Są super warunki na jazdę na sankach

Ludzie często gnają na plażę, a nas właśnie wydmy i lasy szalenie zauroczyły. Ścieżki ciągną się w górę i dół, można bawić się do upadłego. My akurat sanek nie mieliśmy i to był błąd!

Wspierając miejscowe biznesy zimą, podnosimy ich standard latem

Często narzekamy, że baza noclegowa nad polskim morzem pozostawia wiele do życzenia. Jednak wielu z oferujących, szczególnie pokoje do wynajęcia, nie stać jest na kosztowne remonty jeśli zarabiają dwa miesiące w roku. Teraz nie wiele restauracji działa, ale jeśli byliby zimowi letnicy, na pewno chętnie otworzono by ich podwoje.

Ucieczka od smogu

W zimę jak się patrzy na mapę jakości powietrza w Polsce, to jedyne zielone punktu trafiają się nad morzem. Właśnie tu najlepiej uciec, pooddychać, spędzić wiele godzin na dworze. Nam smog daje w kość potwornie, dlatego uczepiliśmy się idei wyjeżdżania nad morze zimą.

Zimą nad morzem jest taniej

Co nie pozostaje bez znaczenia, prawda?

Jakieś rady dla wyjeżdżających nad morze zimą?

Pamiętajmy o ciepłych, outdoorowych ubraniach. Najlepiej się sprawdzi ubieranie na cebulkę, jak zawieje to zawieje, a jak nie wieje to jest niezła lampa. Nastawiajmy się właśnie na outdoor. Wiele muzeów i atrakcji po sezonie nie działa, ale natura nad polskim morzem jest tak piękna, że nic więcej nie trzeba. Dobrze wybrać miejsce noclegowe z aneksem kuchennym, albo takie z pełnym wyżywieniem. Może być ciężko z chodzeniem po knajpach.

15.11.2021

Po upalnym lecie przychodzi czas na jesień, świat wokuł nas zaczyna się mienić wszystkimi kolorami, a Morze Bałtyckie jest magiczne, jest to czas wyjątkowy i jakże odmienny od lata.
Coraz więcej osób przekonuje się, że warto zobaczyć Morze Bałtyckie jesienią.
To doskonały okres na wyrwanie się choćby na weekend z pędu życia miejskiego aby wypocząć w ciszy. Spacery po szerokiej, bezkresnej plaży w Pobierowie na powietrzu nasyconym jodem, mają zdrowotną moc i pozwolą Państwu odetchnąć od codziennych stresów. Nasza Villa Ula znajduje się niedaleko plaży, gdzie zawsze można znaleźć spokój, ukojenie nerwów z dala od szumu wielkich miast.
🙂